NÄ›kteřà lidé zaměňujà mezi sebou nÄ›které zdroje umÄ›lého svÄ›tla a nerozumà principu jejich Äinnosti. Z nevÄ›domosti také Äastokrát vznikajà nedorozumÄ›nÃ, anebo se tÃmto způsobem Å¡Ãřà svÄ›tem mylné a zavádÄ›jÃcà informace. Co to jsou vlastnÄ› výbojky a které zdroje do této kategorie patÅ™Ã?
NÃzkotlaké trubice– velmi pestrá plejáda typů spadá právÄ› do této oblasti. Jako prvnà bychom mÄ›li zmÃnit nÃzkotlaké rtuÅ¥ové trubice, tzv. zářivky, jejichž tvar dlouhého http://sport.tn.nova.cz/clanek/drsna-rana-pro-manzelku-tenisty-dlouheho-prisli-o-jedno-z-dvojcat.html úzkého válce jim propůjÄil název „lineárnà zářivky“ a lidstvo je zná již déle, než 80 let. Patřà sem i kompaktnà zářivky, tzv. „úsporky“, které jsou dodnes velmi populárnÃm svÄ›telným zdrojem. A pak bychom nemÄ›li zapomenout na sodÃkové nÃzkotlaké baňky, vyzaÅ™ujÃcà sytÄ› oranžové svÄ›tlo.
Vysokotlaké baňky– technické možnosti výroby banÄ›k s inertnÃm plynem pod velmi vysokým tlakem až dvaceti atmosfér daly vzniknout mnoha typům zdrojů. Jako prvnà to byly zdroje plnÄ›né rtutÃ, které vÅ¡ak nemÄ›ly pÅ™ÃliÅ¡ vysoký výkon, a tak je pozdÄ›ji nahradily vysokotlaké sodÃkové výbojky. S tÄ›mi se dnes potkáváme vÅ¡ude kolem nás, zejména v pouliÄnÃm osvÄ›tlenÃ. Zároveň se zaÄala vyvÃjet halogenidová svÄ›tla plnÄ›ná smÄ›sà rtuti a slouÄenin bromu a jódu s metalickými halogenidy. Do této kategorie také Å™adÃme xenonové halogenidové výbojky do speciálnÃch pÅ™ednÃch svÄ›tlometů automobilů. Tyto výrobky se objevujà i v projekÄnà technice, fotografických a filmových ateliérech, a pro osvÄ›tlovánà divadelnÃch scén. Vysoký tlak uvnitÅ™ baňky rovněž umožňuje dodávat umÄ›lé svÄ›tlo do sklenÃků pÅ™i pÄ›stovánà ovoce, zeleniny, a okrasných kvÄ›tin, keřů a stromů.
Výbojky provázà život lidstva téměř celé stoletà a pravdÄ›podobnÄ› tomu tak bude i nadále. NeoÄekáváme, že pÅ™ijde jejich striktnà zákaz výroby a prodeje, a že vÅ¡e nahradà LED diody, i když se v souÄasnosti tato technologie rozvÃjà obrovským tempem.